Деякі родини у Чернігові змушені залишити власні будинки

День гумору, як традиційно називають 1 квітня, став зовсім не смішним для сотень мешканців обласного центру та Чернігівського району. Цю повінь вони запам’ятають надовго! У результаті різкого підвищення температури, танення снігу, а також дощу, сталося різке підтоплення талими водами 96-ти домогосподарств на восьми вулицях у Чернігові та в селі Новоселівка…

Вулиця Берегова розташована поруч зі Стрижнем. «Однак обійшлось», – із полегшенням розповідає Ростислав Сочевець, який живе у будинку № 8. Взагалі, Ростислав Миколайович пригадує, що в 70-х була така велика повінь – буквально на човнах плавали, у багатьох будинках, в підвалах і на городах скрізь стояла вода! А востаннє повінь «побешкетувала» тут у 1994-му… Нині, Богу дякувати, вода будинкам на цій вулиці не загрожує. Але біда прийшла до інших осель.

На вулиці Фікселя ми побачили співробітників управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області – чоловіки завзято відкачували воду з навколишніх обійсть.

– Зараз робимо все можливе, – пояснив працівник ДСНС Роман Бойко. – Звісно, працюватимемо, доки не впораємося, така робота… А жителів дуже шкода, адже ці люди ні в чому не винні!.. Тут, на вулиці Фікселя, підтопило домогосподарства – всі номери з 18-го по 28-й (ті, де нумерація з парними числами). А ще вода накоїла лиха і в провулку Фікселя, № 17 – у чотирьох будинках…

Володимир Дмитрович Рябус мешкає зі своєю дружиною – Тетяною Олексіївною на вул. Фікселя, 17/4. У дворі – по коліна води!

– Залило кухню, льох, город… – журиться добродій. – Скільки живу, такого ще не пам’ятаю. Думаю, років 40 нічого подібного не було! Стрижень вийшов із берегів… Добре, хоч ці хлопці приїхали, виручають – відкачують воду. А що буде далі – ми не знаємо. Ви ж бачите – ціле «озеро» стоїть…

– Переселятися поки не думаєте?

– Куди?.. – сумно розводить руками. – Та ні, будемо вже, мабуть, самі якось викручуватися. Коли воду відкачають, сушитимемо будинок. Тільки ж тепер скрізь сирість така! А ми з дружиною – вже не молоді, здоров’я не те, щоб отак легко відбутися. Бо, звісно, неабияк злякалися. А ви б не злякалися, коли отаке?!

Любов Петрівна живе на Фікселя, № 24. У неї та ж ситуація – потоп!.. Жінка ходить у гумових чоботях і скрушно дивиться навкруги:

– Я не звикла вдома сидіти, склавши руки, взагалі без діла. Прикро, що нічого ж робити не можна.

– За допомогою до влади звертатиметеся?

– Порадимося з сусідами, гуртом, однак ми, в принципі, розуміємо, що часи тепер – скрутні, у країні грошей не вистачає… Ви знаєте, скільки років уже той Стрижень чистять. І що? Є цілі дерева, що просто у воді ростуть!

Віра Василівна Садченко (вул. Алексєєва, № 18/1) коло свого подвір’я відгрібає сніг лопатою:

– Знаєте, ми, коли тільки-но почули, дуже занепокоїлися. Потоп – це ж кошмар! Я тут недовго мешкаю, а от старожили запевняють, що такого тут не було з 70-х років минулого століття!.. Можете собі уявити? Втім, до нашого дому вода не дійшла – зупинилася буквально за 20 метрів. Можна сказати, нам пощастило! Проте ви пройдіть трохи далі й самі побачите, що ота стихія накоїла…

На вулиці Алексєєва, 2-А постраждали три оселі. Води – повно, кінця й краю не видно! Господиня – Валентина Петрівна Кукта – стоїть на вулиці з сином Сергієм та сусідом – студентом Ігорем Кузьменком. На обійсті води – по коліна, якщо не більше.

– У нас цей потоп розпочався вночі – з першого на друге квітня, – розповідає Сергій Кукта. – Мами тоді вдома не було, а ми всю ніч не спали – воду вичерпували. Сусіди повідомили рятувальникам, і ті приїхали вночі… Але ви ж бачите, води – дуже багато!

– Ось бачите, перед будинком тягнеться довга канава – кажуть, сюди тихцем деякі підприємства свої нечистоти періодично зливають, хоча, звісно, як то кажуть, не спійманий – не злодій… – зітхає Валентина Петрівна. – Але усілякий непотріб там звідкись усе-таки з’являється. А тепер оті нечистоти – на нашому подвір’ї! Взагалі, цю будівлю ще в 1990 році планували знести, у мене й документи збереглися, можу показати. Однак СРСР розпався, й про будинок «забули»…

– Таке велике затоплення тут сталося вперше?

– У принципі, ми щороку хвилюємося, коли снігопади та зливи, бо тоді у нас щоразу виникають проблеми. Проте такого потопу ще не було… Тепер тут два місяці жити не можна, адже скрізь сирість. Спробуйте отаку оселю висушити! Просимо Деснянський райвиконком, бо потрібно скласти акт, аби засвідчити все те, що відбулося, створити комісію… У мене ж є онук Костя, йому три роки, теж тут живе з сином і невісткою. І як нам тепер бути з малою дитиною?! Підходив якийсь дивний чоловік – пропонував нам переселитися тимчасово до місцевого хостелу в чотиримісну кімнату, – за півтори тисячі гривень…

– Нічого собі! Цікавилися, хто він такий? Це що за оплата – за день?!

– Не знаємо, ми були шоковані, що хтось хоче нажитися на людському горі!..

Коли ми готували цей матеріал, нам уточнили в ДСНС: підтоплені обійстя в районі Бобровиці (це – вулиці Романа Бжеського, Лугова, Піщана, Шевченка, Липинського…) та в центрі міста – Гонча, Алексєєва, Фікселя… Річкою Стрижень також підтоплені 35 дачних ділянок в садовому товаристві «Заріччя» (м. Чернігів, вул. Кільцева, 8). Через різке збільшення рівня води в річці Білоус підтоплено близько 90 домогосподарств і 40 житлових будинків в с. Старий Білоус та декілька сотень дачних ділянок на орієнтовній площі 10 гектарів у садових товариствах, розташованих на території Чернігівського району.

Деякі родини змушені були залишити власні будинки. За інформацією прес-служби Чернігівської міськради, відселено вже сім осіб, чиє житло найбільше постраждало від розливу річки. За потреби, евакуація буде продовжена, тоді місцева влада обіцяє допомогти людям транспортом, щоб перевезти майно. Рятувальними підрозділами здійснено евакуацію 27 мешканців з підтоплених дачних ділянок.

Для забезпечення громадського порядку і збереження майна жителів, в районі підтоплення цілодобово чергує поліція. Правоохоронці закликають мешканців не бути байдужими – допомагати своїм сусідам, які потрапили в біду, людям похилого віку. До ліквідації наслідків стихійного лиха залучені рятувальники та комунальні служби.

У зв’язку з такою ситуацією, вулицю Київську в районі дамби на річці Стрижень тимчасово повністю перекрили для проїзду автотранспорту. Адже на дамбі для зниження рівня талих вод проводиться перекачка води за допомогою наземного обладнання, яке перетинає проїжджу частину.

Для зменшення рівня талих вод, екскаватором вирито траншею вздовж вулиці Шевченка, біля будинку № 253, завдовжки 30 метрів… На шляхах протікання води розчищено русло каналу та прилеглу територію, прибрано перепони (гілля та сміття) для пропуску води.

Як запевнили в ДСНС, повторне підтоплення зараз не прогнозується – сніговий покров на прилеглих територіях вже сходить.

Сергій Дзюба

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте